طراحی معماری

معرفی طراحی و معماری پروژه

امید غلامپور آرشیتکت

امید غلامپور در سال 1342 در شهر زیبای آبادان متولد شد. شهری که نقش ویژه ای در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی تاریخ معاصر ایران ایفا کرده است. او مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته معماری از دانشگاه علم و صنعت تهران دریافت کرد و فعالیت حرفه ای خود را از سال 1369 در تهران آغاز نمود. دیدگاه رویکردی غلامپور به طراحی، به آثاری دارای تناسب و اصالت منجر می شود که گویای سبک منحصر بفرد او می باشد. توجه دقیق او به جزئیات، ساختمان های او را در کیفیت، دوام و زیبایی متمایز می کند.


معماری و طراحی مورد استفاده :

طراحی نمای مینیمال یک سبک امروزی و نوگرایانه در معماری محسوب می شود. این سبک که با اصل ساده گرایی به طراحی بر مبنای گرایشی می پردازد که در آن ساختمان به خودی خود و بدون الحاق تزیینات اضافه خودنمایی کرده و زیبایی خود را نیز مدیون همین سادگی است. معماری مینیمالیسم به عنوان یک سبک جدید در معماری، در تلاش است تا با استفاده از کاهش اشیاء و متریال ها، فقط نیاز های اساسی را در خود جای بدهد و به نوعی سبکی ساده شده از معماری مدرن می باشد. در این سبک کلیه عناصری که در عملکرد طرح نقشی داشته باشند، کنار گذاشته می شوند و تنها قسمت های اصلی مد نظر هستند. ساده گرایی در سبک مینیمالیسم تا جایی پیش می رود که به کارکردهای مورد نظر خدشه ای وارد نشود.

ویژگی های سبک مینیمالیسم
  • خطوط مستقیم
  • احجام ساده
  • متریال یکسان
  • رنگ سفید
  • تزیینات کمرنگ

از مهم ترین ویژگی های طراحی نمای مینیمال می توان به نوع خطوطی اشاره کرد که در این سبک به کار می روند. خطوط طرح های مینیمالیستی در طراحی نما، خطوطی ساده و مستقیم، بدون فرم های عجیب و نامتعادل و بدون قوس و شکست های آنچنانی هستند. این خطوط در نهایت سادگی و در یک راستای مستقیم طراحی شده و به همین جهت ساختار بنا را نیز ساده شکل می دهند. همچنین تعداد خطوطی که در نمای یک ساختمان مینیمال دیده می شود، بسیار کم است.

طراحی نمای مینیمال معمولا با استفاده از احجام بسیار ساده شکل می گیرد. احجام دارای شکل هندسی ساده و عموما راست گوشه مثل مکعب از جمله مواردی هستند که در طراحی ساختمان به این سبک مورد استفاده قرار می گیرند. در طراحی مینیمالیستی از احجام معدودی استفاده می شود و گاهی کل بنا در دل یک حجم جای می گیرد که در راستای تحکیم همان حس ساده گرایی است. به عبارتی می توان گفت، کثرت احجام که به نوعی موجب ایجاد الحاقات اضافه و زیاد می شود، در این سبک جایی ندارد.

دیگر اصلی که در طراحی نمای مینیمال مورد توجه قرار دارد، استفاده از متریال های معدود است. معمولا در طراحی یک ساختمان مینیمال تنها از یک یا دو متریال استفاده می شود که خود به قانون اول و آخر این سبک، یعنی سادگی بر می گردد. در صورت استفاده از دو متریال نیز بهتر است ترکیب این دو به نحوی صورت گیرد که سادگی ظاهر بنا حفظ شود.

رنگ هایی که معمولا در طراحی نمای مینیمال به کار برده می شوند، روشن و در بیشتر موارد سفید هستند. البته این یک قانون کلی نبوده و می توان از رنگ های دیگری نیز در طراحی به این سبک استفاده کرد، اما به طور کلی رنگ های خنثی و روشن کاربرد بیشتری در مینیمالیسم دارند. سادگی رنگ سفید و خصوصیات ذاتی آن باعث شده این رنگ به عنوان نماد مینیمالیسم شناخته شود و اکثر ساختمان هایی که به این سبک ساخته و پرداخته شده اند نیز دارای سنگ سفید هستند.

در سبک مینیمالیسم وجود هر گونه عنصری که در عملکرد ساختمان نقشی نداشته باشد، غیر ضروری تلقی شده و منجر به حذف آن خواهد شد. البته این بدان معنی نیست که با داشتن یک بنا به سبک مینیمالیسم باید با هر گونه تزیینی خداحافظی کنید. در این سبک نیز به زیبایی بنا اهمیت داده شده و فرم تزیینات به گونه ای درآمده که در عین سادگی و یکدستی، زیبایی بصری داشته باشد.

پروژه لئو رزیدنس

نمای شمالی و جنوبی پروژه

نمای جنوبی پروژه

نمای جنوبی پروژه لئو رزیدنس

نمای شمالی پروژه

نمای شمالی پروژه لئو رزیدنس

ساختمانی هوشمند و زیبا با بهترین متریال و امکانات رفاهی

DNN